Dvidešimt pirmajame amžiuje moterys, nepaisydamos savo nėštumo, skraido lėktuvais, važiuoja traukiniais, automobiliais... Kada ir kaip keliauti, kad nėščioji jaustųsi saugi? Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kad būsimoji mamytė, nutarusi atostogas praleisti ne namuose, būtų rami dėl savo ir kūdikio sveikatos? Koks nėštumo laikas nepavojingas kelionėms?
Pats tinkamiausias kelionėms laikas - nuo 14 iki 26 nėštumo savaitės.Tuo laiku jūs jaučiatės gerai, praeityje tie rytai, kai geriausiu savo draugu laikėte unitazą...
Gydytojų nuomone, tolimas keliones reikia planuoti iš anksto, apskaičiuojant, kad nėštumas nebūtų vėlesnis nei septintas mėnuo. Šitaip jūs išvengsite priešlaikinio gimdymo grėsmės. Tikriausiai esate girdėjusios, į kokias nemalonias situacijas patenka mamytės, kai gimdymo skausmai prasideda vagone ar lėktuvo salone. Dar nė metai nepraėjo, kai skaitėme apie šiurpią gimdyvės dramą Šilalės rajone - vaikutis pagimdytas ant kelio... Ne, nė viena mamytė nenori patirti tokio košmaro...
Kada kelionės geriau atsisakyti?
Savo būsimą kelionę būtina aptarti su gydytoju ginekologu. Žinoma, kiekviena išvyka yra šiek tiek rizikinga, bet yra dalykų, dėl kurių reikia atsisakyti kelionės. Taigi į ją nevykite, jei:
* Jūs jaučiate chroniškos ligos paaštrėjimą ar alergijos padidėjimą,
* Jūsų placenta nusileidusi.Tokiu atveju jums gali grėsti kraujavimas iš gimdos,
* Jums gresia persileidimas.
Bet jei jūs gerai jaučiatės ir šių aukščiau paminėtų negalavimų neturite - leiskitės į kelionę. Be abejo, jausitės geriau ir saugiau, jei keliausite ne viena - jus lydės visada pasiruošę padėti vyras ar mama, draugė.
Kur keliauti?
Geriausia keliauti į kurią nors Europos šalį, nes ten nejausite klimato pokyčių. Nerekomenduojama skristi į vadinamąsias egzotiškas šalis (Egiptą, Tunisą, Kubą, Meksiką...). Pirmiausia todėl, kad tolimos kelionės jus labai išvargins. Antra, jūs atsidursite kitoje klimato juostoje, todėl bus sunku aklimatizuotis. Ir dar viena priežastis - ir iš Afrikos, ir iš Azijos galite parsivežti infekciją...
Kuo užsiimti?
Išbraukite iš savo dienotvarkės bet kokį ekstremalų sportą - alpinizmą, povandeninį plaukiojimą su akvalangu, kalnų slidinėjimą, keliones dviračiu.
Mėgaukitės ramybe: vaikščiokite, grožėkitės gamta, uogaukite, irstykitės valtele, žvejokite. Besilaukianti moteris jaučia ypatingą ryšį su gamta. Įsiklausykite į save, kalbinkite mažylį, perduokite tą aplinkos žavesį jam.
Plaukiojimas - vienas puikiausių būsimos mamytės užsiėmimų. Jis gerina kraujotaką, širdies darbą, kvėpavimą.
Ko reikia atsisakyti?
* Negalima piktnaudžiauti tiesioginiais saulės spinduliais.Ilgai deginantis, gali prasidėti gimdos kraujavimas, pasitaiko atvejų, kai būsimoji mamytė net apalpsta. Labiausiai reikia vengti vadinamosios aktyvios saulės - nuo 12 val iki 17 val.
* Stenkitės nesušalti. Jeigu tai atsitiko, išbandykite visas močiučių išbandytas priemones, gydančias peršalimą: išsimaudykite šiltoje vonioje, gerkite aviečių, čiobrelių, imbiero, citrinos arbatų.
* Neragaukite nežinomų produktų, ypač būkite atsargios su egzotiniais, neįprastais valgiais.
Kuri transporto priemonė tinkamiausia?
Kiekviena transporto priemonė turi savo privalumų ir trūkumų. Kokie jie?
Lėktuvas
Šią greičiausią susisiekimo priemonę gali rinktis tos būsimos mamytės, kurios neturi dėl nėštumo jokių problemų. Skrydžio metu kaitaliokite sėdėjimo padėtį, pavaikščiokite po saloną, pamankštinkite rankų plaštakas.
Ir nenustebkite, jei registruojant bilietus jūsų paprašys parodyti medicininę pažymą, nurodančią, kad per artimiausias 72 val jūsų gimdymas nenumatomas.
Traukinys
Ši priemonė tikrai saugi, bet reikėtų , kad ji būtų ir patogi, ir komfortiška.Taigi įsigykite bilietus į geriausius vagonus (bent į kupe), pasirinkite žemutines lentynas. Neužmirškite apsirūpinti dezinfekuojamomis drėgnomis servetėlėmis - kelionės metu jos bus labai reikalingos...
Automobilis
Jis patrauklus galimybe sustoti, kada tik panorėsite.Patartina ilsėtis 5 - 10 min. kas 200 -250 km. Būsimosios mamytės vieta - galinė sėdynė. Saugos diržas turėtų ne veržti pilvą, o tik prilaikyti jį iš apačios. Automobilyje turėtų būti šaldytuvo krepšys su geriamu vandeniu, lengvais užkandžiais. Jeigu jo neturite, vandenį, sultis užsišaldykite buteliuose - kelionėje gėrimai bus šalti, gaivinantys.
Pravers ir pagalvėlė. Užkiškite ją už nugaros - kelionė bus žymiai lengvesnė.
Taigi nėštumas netrukdo keliauti ir grožėtis svetimais kraštais - netgi atostogas praleisti užsienyje.Tik viską reikia iš anksto apsvarstyti, suplanuoti, numatyti...