Forumas AtvirukaiDiskusijų forumas geriems žmonėms
Paieška
Reklama
Mes soc. tinkluose
Google +


Facebook'e
Reklama
Kalbykla
500
Šiandien


Vardadienį švenčia:


-PASVEIKINK-


Naujos žinutės forume
Paieška | Klubo nariai | Taisyklės


  • Page 1 of 1
  • 1
Forumas » Švenčių džiaugsmai » Kitos šventės » Joninės (arba Rasos šventė)
Joninės
Balanda Žinutė parašyta: Sekmadienis, 2010-06-13, 12:08:48 | Nr. # 1
administratorė


dovanėlės: 36

Jonìnės (šalutinis kirčiavimo normos variantas - Jõninės) – šventė, švenčiama birželio 24 d., taip pat naktį iš birželio 23 į 24 d., maždaug tuo metu, kai Šiaurės pusrutulyje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis (vasaros saulėgrįža). Šios šventės ištakos Lietuvoje – Rasos šventė, neretai vadinama daugiskaita (Rasos). Po krikšto ši šventė susieta su šv. Jono Krikštytojo gimimo diena.

Papročiai

Nors šventė buvo sukrikščioninta, senieji papročiai liko tie patys. Kai kuriuos jų, negalėdama išginti, Bažnyčia įtraukė į savo apeigas. Išlikę senieji elementai – vandens, ugnies, augmenijos simbolika, tokie papročiai, kaip vainikų pynimas, meilės bei vestuvių burtai, žoliavimas ir kupoliavimas, paparčio žiedo ieškojimas, laužų kūrenimas, šokinėjimas per ugnį ir pan. (išsamiau žr. Rasos). Sukrikščionintose apeigose vietoj karčių - kupolių žolynais puošiami kryžiai, per pamaldas šventinamos vaistažolės, užuot deginus gyvulines aukas, naudojami gyvulių atvaizdai, statulėlės.

Yra paprotys per Jonines spėti orą. Esą, jei Joninių naktis žvaigždėta, tai Kalėdos bus šaltos ir sniegingos. Jei Joninių naktis debesuota, tai Kalėdos bus lietingos ir vėjuotos. Jei Joninių naktis lietinga, tai Kalėdos bus sniegingos, su pūgomis. Per Jonines paprastai spręsdavo apie derlių: jei per Jonines „kubilėlis lengvai prisipildo žalnieruko (vandenuko), tai aruodėlis lengvai prisipildys grūdelio“. O „jei per Jonines saulutė greitai išdžiovina paklodėlę, tai žiemą badaus vaikai ir moteriškėlės“. Šie liaudiški spėjimai ėjo iš lūpų į lūpas šiaurinėje Žemaitijoje bei pietinės Latvijos žemėse. Mokslinių tyrimų, patvirtinančių šiuos spėjimus, nebuvo atlikta, bet žemdirbiai pripažįsta, kad Joninių lietus derliui labai naudingas.

Joninės šiandien

2003 m. Joninės Lietuvoje paskelbtos nedarbo diena. Tai, kad įstatyme minimas tik Joninių vardas, sukėlė diskusijų tarp siekiančių atskirti krikščioniškas Jonines ir senąsias vasaros saulėgrįžos šventes. Šiandien pavadinimai Joninės ir Rasos dažnai vartojami kaip sinonimai, tačiau yra teigiančių, kad Joninės – daugiau masių šventė, neretam besisiejanti su triukšmingomis linksmybėmis ar išgertuvėmis, o Rasos – tegu ir neadekvati, bet reikalinga senųjų tradicijų tąsa.

Kadangi Joninės – šv. Jono diena, dabar yra paplitęs paprotys birželio 24 d. sveikinti Jonus ir Janinas. Jie neretai puošiami vainikais. Rengiamos masinės Joninių šventės, ypač daug žmonių suplūsta į Kernavę, ant Rambyno kalno, į Jonavą, dažnai vadinamą „Lietuvos Jonų ir Janinų sostine“. Šiose šventėse susipina Rasų ir Joninių tradicijos – imituojamos apeigos, buriama, tačiau ir sveikinami Jonai. 
stebėtoja Žinutė parašyta: Sekmadienis, 2010-06-13, 12:16:38 | Nr. # 2
ištikima klubo narė


nuo: 2009-06-23
žinutės: 5669

Quote (Tinakris)
Jonavą, dažnai vadinamą „Lietuvos Jonų ir Janinų sostine“. Šiose šventėse susipina Rasų ir Joninių tradicijos – imituojamos apeigos, buriama, tačiau ir sveikinami Jonai.

turbūt man turėtų būti gėda , nes Joninėse nebuvau nė karto confused paprastai joninių naktį lyja , tai gi kelis metus važiuodavom kelios minutės prieš 12 pažiūrti fejerverkų , nes
Quote (Tinakris)
Joninės – daugiau masių šventė, neretam besisiejanti su triukšmingomis linksmybėmis ar išgertuvėmis

tai ko ten grūstis tarp minios žmogučių , nepatinka kažkaip man masiniai renginiai . O dar šymet tai iš viso ohno
nežinau kaip ten bus Jonavoj su tomis Joninėmis , kad pusę miesto gatvių perkasta , nelabai tikisi , kad suremontuos
 
Balanda Žinutė parašyta: Sekmadienis, 2010-06-13, 13:58:32 | Nr. # 3
administratorė


dovanėlės: 36
Mes irgi per daug nešvenčiame no Tą dieną būname sode, su šeima smile Kažkada esame pas pusbrolį deginę Joninių laužą bei vainikėlius leidę į ežeriuką applause Visai linksma, kai yra su kuo ir kur švęsti


 
balandiene Žinutė parašyta: Antradienis, 2010-06-15, 00:12:20 | Nr. # 4
ištikima klubo narė


nuo: 2009-02-10
žinutės: 10973

vieta: Rokiškis
vaikai: 2 pupuliukai:)
dovanėlės: 31
laimėjimai:
Balanda.lt rėmėja (-as)
o aš esu laabai daug Joninių šventus,tėviškėj visada švesdavom kunigo lankoj apie ją driekias upė,aišku,tos kapelos su amžium pabodo,bet nemaišė pasiaust..skirstydavomės tik paryčiais..kai mažutė buvau išvis atsimenu,daug pramogų prigalvodavo,gal priklauso koks vedantysis(mūsų atveju seniūnas)būna..studentaujant esam gal 5 grupiokės ir 4mėn leliukas-Balys prie tvenkinio miškelį švente,kūrėm ir laužą,pynėm rasotus vainikus,juos metėm per petį į medį(tik nebepamenu ką reiškia confused ),plukdėm su žvakutėm,daug dainavom,šokom swans o gryžtant takeliu per miškiuką matėm kaip takelio šonuos jonvabaliai šviečia,įspūdis superinis,o dar kai skraido ok2 :ok2: ok2 niekad nepamiršiu..kai atsikrausčiau čia Rokiškin irgi visai patiko,renginys vykdavo 2d,daug koncertuodavo,kartais net per pusę Respublikos gatvės įvairių kaimelių kapelos savo programytes suruošdavo applause :applause: ,aišku tradicijų būvo mažiau,bet vistiek daug susirinkdavo pažystamų,tai šventės įspūdis tikrai buvo..o dabar,suprastėjo,pasikeitė valdžia,tai man daugiau friday :friday: primena,jei nueinam tai tik iki 20-21val nes paskui nekoks vaizdelis būna..nieko lauksim šitų,be to visada galiu ir šeimos rate su šašlykiukais pašvest,suvalkijoj su tėvu-Jonu,o čia su uošve Janina 1tooth :1tooth: ot papuoliau 1tooth :1tooth: beja vėl reikės uošvienei kažką galvot,pernai su apipinta lauko gėlėm skrybėle keliavau flowers


Žinutę redagavo balandiene - Antradienis, 2010-06-15, 00:16:12
 
Forumas » Švenčių džiaugsmai » Kitos šventės » Joninės (arba Rasos šventė)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:
Prisijungimas
Vartotojo vardas
Slaptažodis
Reklama
Mūsų draugai
Kirpėja Inga
MMA klubas
Jūsų nuoroda čia


Radijas ¦ Dienoraštis ¦ Mūsų draugai ¦ Google+ ¦ Facebook ¦ Adf.ly ¦ Kontaktai ¦ Grįžti į viršų Į viršųHosted by uCoz man ftp